Vzdělání pro instruktory snowboardingu je u APUL postaveno na 4 základních licencích D - C - B - A. Pro získání dané licence je třeba vždy absolvovat předepsané kurzy a zkoušky. Nižší licence se skládají z jednoho kurzu či jednoho kurzu a jedné zkoušky a vyšší licence se skládají z kombinace kurzů a zkoušek.

APUL je členem mezinárodní asociace ISIA a licence APUL jsou jediné v ČR, které odpovídají standardům ISIA. Licence APUL dlouhodobě drží nejvyšší úroveň kvality jak v ČR, tak i v zahraničním srovnání.

Licence APUL Snowboarding D opravňuje jejího držitele k výuce začátečníků v rámci lyžařských škol.

Licence APUL Snowboarding C opravňuje jejího držitele navíc i k výuce pokročilejší a techničtější jízdy a základů freestylu na sjezdovce - a to jak v rámci lyžařských škol, tak školních kurzů (tzv. lyžařských výcviků).

Licence APUL Snowboarding B opravňuje úspěšného absolventa k výuce pokročilých klientů na upravených sjezdových tratích všech obtížností, ve snowparku a také v neupraveném terénu (boule či hluboký sníh) v rámci střediska. Držitel licence zná principy pokročilé analýzy a sofistikovanějších výukových metod.

Na základě licence APUL Snowboarding B si lze na živnostenském úřadě nechat vystavit živnostenské oprávnění (dříve se používal také termín živnostenský list/ŽL) pro provozování vázané živnosti Poskytování tělovýchovných a sportovních služeb v oblasti snowboardingu. Toto, zjednodušeně řečeno, opravňuje držitele pracovat jako OSVČ nebo si založit vlastní snowboardovou školu.

Pro ziskání "ISIA stamp" je třeba získat licenci APUL Snowboarding B a úspěšně absolvovat kurz APUL Laviny 1, který se věnuje lavinové problematice, dále kurz APUL Snowboardcross 1, který se věnuje koučingu snowboardcrossu, a do čtvrtice licenci tzv. "druhého nástroje", jímž může být APUL Lyžování C, APUL Telemark, nebo APUL Běžky. Na kurz APUL Lyžování C je možné se přihlásit s licencí APUL Snowboarding C či vyšší - je tedy možné "přeskočit" kurz APUL Lyžování D.

Pro získání "ISIA card" je třeba absolvovat všechny tři moduly licence A - APUL Snowboarding A RidingAPUL Snowboarding A Freestyle a kurz věnovaný pokročilému koučingu snowboardcrossu  APUL Snowboardcross 2. Dále je třeba úspěšně absolvovat rychlostní test ve snowboardcrossu (ISIA test). Držitel licence APUL Snowboarding A a "ISIA Card" je instruktorem snowboardingu na světové úrovni, mezi jehož dovednosti patří precizní ukázky instruktorských jízd a techniky sportovního snowboardingu ve variabilních podmínkách, ale zároveň také schopnost analyzovat, argumentovat a vést odbornou diskuzi o technice, fyzice a biomechanice snowboardingu. Držitel této licence je kompetentní k lektorování instruktorských kurzů, vedení kliniky pro snowboardové instruktory a k výuce expertního snowboardingu na všech úrovních.

Licence APUL v zahraničí

Všechny licence instruktora snowboardingu APUL jsou uznávané v zahraničí. Pro uznání licence na mezinárodní úrovni je klíčové, aby asociace vydávající danou licenci byla členem mezinárodní asociace ISIA. I když jsou licence uznávány, jejich uznání není garancí k získání práce v zahraniční lyžařské škole. Doporučujeme proto získání licence vyší úrovně. Úroveň ISIA známky je optimální k žádosti o práci mimo EU, jelikož je častým kritériem k získání pracovního víza.

Licence APUL D odpovídá světovému standardu licence "Level 1" (BASI 1, NZSIA 1, APSI 1, CSIA 1, ...). Licence APUL C odpovídá světovému standardu licence "Level 2" (BASI 2, NZSIA 2, APSI 2, CSIA 2, ...) či rakouské úrovni Anwärter.

Licence APUL opravňující k získání "ISIA známky" odpovídá světovému standardu licence "Level 3" (BASI 3 ISIA, NZSIA 3, APSI 3, CSIA 3, PSIA 3, ...) či rakouské úrovni Landesskilehrer. Nejvyšší licence pro instruktory lyžování APUL A spolu s absolvováním podmínek "ISIA Card" je ekvivalentní světovému full-cert standardu.

Platnost licencí

Platnost licencí APUL je 3 roky. Po uplynutí platnosti ji můžete prodloužit o další 3 roky absolvováním víkendového „prolongačního kurzu“ (bez závěrečných zkoušek) nebo absolvováním kurzu vyšší úrovně (licence C se prodlouží absolvováním kurzu B). Prolongace licence D je možná POUZE absolvováním kurzu C! Na kurz vyšší úrovně můžete nastoupit i s propadlou licencí. Pro prodloužení licence nestačí praxe. S propadlou licencí byste neměli učit v lyžařské škole – hrozí postih z Živnostenského úřadu!

Uznávání licencí od jiných vzdělávacích zařízení

více zde