Jiří Čarek

Career Highlights

  • Za svůj největší úspěch považuju, že mě snowboarding baví čím dál tím víc (poprvé jsem stál na prkně v roce 1999).

Jaká je Tvá nejvyšší licence?

Kde všude jsi během své kariéry působil?

  • Olešnice
  • Špindlerův Mlýn

Počet odučených sezón: 7

Lektorem APUL od: 2022

Životopis

V malebné vesničce na jižní Moravě napadly asi tři centimetry sněhu. Dalo to pěknou fušku, nahrabat a postavit z takové nálože rozjezd a skok. No, rozjezd stál za houby, ale my ho stejně nepotřebovali, protože jsme jezdit stejně vůbec neuměli. Dodnes nevím, jestli to byl první air, nebo následný dopad. Každopádně od té doby, mám v zimě hlavu plnou sněhu. Následné sezony jsem trávil se sněhem šťasten či smutný bez sněhu. Asi před sedmi lety jsem si proto naladil svůj život tak, že se mohu celou zimní sezonu plně oddávat prkenným radovánkám.

Zeptali jsme se Jury:

Co bys doporučoval někomu, kdo teprve uvažuje o práci instruktora na horách?

Neváhej a vyzkoušej!

Co je podle tebe při výuce začátečníků klíčové?

Pro mě je důležité, abych pochopil jak přemýšlí, jak jsou na tom fyzicky a jaká je jejich motivace. Je pak pro mne jednodušší volit přístup, cvičení a vůbec cestu jak klienta vést.

V jakém terénu tě baví jezdit nejvíc? A jezdíš také na lyžích nebo na telemarkách?

Mám rád sníh! Jasně, že když je prašan, freeride je boží. Když je to měkké, dobře se padá, když je fresch track, dobře to letí, ale snad kromě rozbitého a následně zmrzlého freeridu si rád najdu svou linu ve všem.

Lyže jsou pro mě výzva, jsem čekatel B z jízd. Skialpy miluju!

Umíš jezdit s čistou hlavou nebo se neustále kontroluješ a opravuješ?

Jsem hodně drilovací typ člověka, takže mám rád vzdělávání pod kontrolou, ale naštěstí to umím lusknutím prstu vypnout a dát tam to nejlepší, co tam zrovna je, a vychutnat kopec, takový jaký je.

Jak jsi se připravoval na kurz A? A jak jsi zvládl stres před zkouškami na kurzu?

V mnoha velkých školách je průběžné pravidelné školení standardem. Skolmax mi v tom hodně pomohl. Taky myslím, že vzájemná diskuze a doučka s kolegama, kámošema dají hodně. A jak už jsem říkal, rád jdu na sjezdovku a stoprocentně se sám věnuju technice. Klidně hodinu, dvě.

Máš klienty, kteří se k tobě na výuku vracejí? Máš nějakou radu, jak si klienty udržet?

Myslím, že se mi hodně vracejí. V naší škole jsem expert na tříleťáky a myslím, že je to hlavně tím přístupem. Informovanost klienta o tom, co budeme dělat, a ideálně i nějaké jeho zapojení na tomto plánu (a to i u těch tříletých) je jeden z klíčů ke spokojenému klientovi. Ten se pak vrací, protože chápe, že nějaká smysluplná cesta dál vede.

Co děláš v létě?

Částečně se živím manuální prací kolem dřeva a nábytku. Částečně organizací volnočasových a spotovních aktivit.xx

Dá se práce na horách dělat celý život?

Letos slavil kolega lyžařský instruktor na společném ubytování narozeniny. Dělal jsem si s ním i kurz B Lyžování.  Hádej, jaké narozeniny slavil. 80! Nekecám... Je to celosezonní instruktor! Celý život to nejde, ale do 80 jo.

Jaký je podle tebe dobrý doplňkový sport k lyžování - ať už v létě či v zimě?

Plavání a jakýkoliv sport se zapojením nohou a dobrýma rozcvičkama.

Snažíš se udržet si fyzičku před zimou nějakým cvičením nebo posilováním?

Já ani nemusím, daří se mi plynule přejít ze zimních sportů do letních a naopak. Jediné, na co si musím dávat bacha (a ne úplně se mi to daří), je protahování a kompenzace.

Souhlasíš s tvrzením: "Kdo nepadá, jezdí pod svoje možnosti." ?

Určitě, já to mám v hlavě dokonce ještě rozvinuté. Říkám tomu investice do ztráty. Až mě potkáš, ptej se, rád vysvětlím.

Jak typicky vypadá tvůj pracovní den na horách?

Snídaně, spěch, výuka, relax, večerko, spěch, občerstvení, spánek.

Kde hledáš inspiraci?

Kolegové, lektoři, youtube, Halldor Helgason, Nicolas Muller, CandideThovex.

Máš nějaká zranění? A dá se jim vůbec vyhnout?

Něco by se našlo , ale zlomené nic nebylo. Rozhodně - fyzička je základ. Pak určitě ohleduplnost, znalost terénu, nepřeceňovat se... je to asi na dlouhé povídání, ale šlo by to shrnout: prostě nebuď blb.