Šimon Svoboda

Career Highlights

 • Založení a rozjetí projektu Česká snowboardová škola – progres vzdělání a podpora mládeže.
 • Výsledky ve vytrvalostních sportech, hlavně atletice. To už je ale dávno.
 • Považuji za úspěch, že se můžu živit tím co mě opravdu baví, a procestoval jsem díky tomu svět.

Jaká je Tvá nejvyšší licence?

Kde všude jsi během své kariéry působil?

 • Pec pod Sněžkou
 • Špindlerův Mlýn
 • Kaprun, Obertauern, Flachau (Rakousko)
 • Verbier (Švýcarsko)
 • Hakuba, Furano (Japonsko)
 • Perisher (Austrálie)
 • Whakapapa (Nový Zéland)
 • Gudauri (Gruzie)

Počet odučených sezón: 22

Lektorem APUL od: 2013

Životopis

Narodil jsem se v roce 1986 v Praze, ale vyrostl jsem v malé vesničce poblíž Nového Města na Moravě. V mládí jsem závodil na republikové úrovni ve vytrvalostních sportech, především v atletice, ale také v běžeckém lyžování a triatlonu.

V 18 letech jsem propadl snowboardingu a začal se mu věnovat naplno. Chvíli jsem soutěžil ve freestyle, ale snowboarding pro mne byl vždycky více o času stráveném na horách s dobrými lidmi. Našel jsem smysl v učení a předávání zkušeností dalším. Po dvou letech učení pouze snowboardingu jsem začal učit i lyžování. Učení se věnuji naplno od ukončení bakalářského studia na Lesnické fakultě.

Jako instruktor se věnuji mnoha zimním sportům. Kromě toho že jsem vedoucí snowboardového vzdělání APUL tak mám i licenci na telemark, závodní zkušenosti s běžeckým lyžováním, licenci APUL Lyžování A a Laviny 2. Instruktorský svět jsem si oblíbil především díky pohodové komunitě lidí a možnosti cestovat.

V současnosti žiju v Pinzgau v Rakousku a sezóně pracuji pro Rakouské státní lesy. Zajímám se o trvale udržitelný rozvoj v horských oblastech.

ZEPTALI JSME SE ŠIMONA

Instruktorské práci se už věnuješ poměrně dlouho, baví tě to stále?

Baví, i když trochu jinak než dříve. Na začátku to bylo více o tom být na horách s kámoši. Postupem času se ze mě stal profesionál. Baví mě, že kromě sportu učíš i další věci – respekt k přírodě/horám, jak pracovat s vlastním tělem a především děti učíš, že svět je i mimo obrazovku tabletu nebo playstationu. V současnosti mě asi nejvíc baví předávat zkušenosti dalším instruktorům.

Dlouho jsi vedl celou snowboardovou sekci APUL. Co považuješ za největší pokrok, který se za poslední dobu podařil?

Myslím si, že se nám podařilo poskládat velmi silný tým, se kterým jsme vytáhli vzdělávání, troufnu si říci, na úroveň nejlepších světových asociací. Stěžejní je Projekt Kaprun a na to navázaná podpora mladých talentů.

Během podzimu 2023 jsi vstoupil také do lyžařského lektorského sboru. Co tě k tomu vedlo?

Licenci A jsem dokončil již v roce 2018. Teprve nyní jsem dostal pocit, že mohu být přínosem. Dalším důležitým faktorem je i současný skvělý lyžařský team, který má výbornou dynamiku. Myslím si také, že větší propojení snowboardové a lyžařské sekce může APULu pomoci.

Máš skoro všechny Apulové licence. Která část vzdělání APUL pro tebe byla nejzajímavější?

Všechny kurzy byly něčím zajímavé. APUL má profíky a osobnosti ve všech disciplínách. Osobně bych ale vyzdvihl guidy z lavinové sekce a jejich kurzy. Každý, kdo žije na horách, by se měl zúčastnit lavinového kurzu.

Máš ještě nějaké instruktorské/lektorské cíle? Udělat si ještě nějaký kurz?

Rád bych se ještě dále vzdělával v lavinové problematice a bezpečnosti na horách, ale to především kvůli sobě. Čím dál víc utíkám z přeplněných sjezdovek do backcountry. Taky bych se rád ještě zaměřil na některé softskills, kde mám určitě co zlepšovat.

Čemu se věnuješ mimo instruktorování? Jaké jsou tvé nejbližší cíle?

Ve sportu je to lezení po horách a skalách, surfing nebo kolo. Covidová doba mě donutila přehodnotit některé věci. Vrátil jsem se ke studiu. Čekají mě magisterské státnice, kde budu obhajovat diplomku, kterou píši o projekcích vývoje a udržitelnosti lyžařského průmyslu na fakultě životního prostředí v Praze. Zkusil jsem rok v kanclu v Praze, kde jsem počítal emise skleníkových plynů, ale zdá se, že svůj klid jsem našel v lesích v Rakouských Alpách. Takže cíle, těžko říci, ale rád bych se dále věnoval studiu lesnictví a horského prostředí.

Na závěr. Co by si doporučil lidem, kteří s prací instruktora začínají?

Běžte do toho! Není důležité, jestli jednou budete mít nejvyšší licence a vlastní snowsports school. Důležitý je čas, který strávíte na horách, a lidi, které tam potkáte. Vzpomínky a přátele, které díky této krásné práci získáte, vám nikdo nikdy nevezme.

Články lektora

Další články
VIDEO PROJEKT KAPRUN 2018
22.11.2018

SNOWBOARDOVÁ SEKCE ZAPUSTILA KOŘENY V KAPRUNU. VRACÍ SE TAM NA JAŘE I NA PODZIM A POŘÁDÁ KURZY A DALŠÍ AKCE. AŤ UŽ JE TO SNOWPARK, NEBO PRAŠAN, KAPRUN TĚŽKO HLEDÁ KONKURENCI. Pojďme se podívat j... více

ZMĚNY V SYSTÉMU SNB VZDĚLÁVÁNÍ
20.11.2017

SNOWBOARDOVÁ SEKCE APUL PŘEŠLA NA ČTYŘSTUPŇOVÝ SYSTÉM VZDĚLÁVÁNÍ TAK, JAK TO UDĚLALI LYŽAŘI V LOŇSKÉM ROCE. VZNIKL KURZ D, KTERÝ JE NAŠÍM NEJNIŽŠÍM INSTRUKTORSKÝM LEVELEM. JEDNÁ SE O ÚVOD DO VÝUKY ... více

SNOWBOARDOVÉ VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ
31.03.2017

VYHLAŠUJEME VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ DO SNOWBOARDOVÉHO LEKTORSKÉHO SBORUAPUL NA NADCHÁZEJÍCÍ DVĚ SEZÓNY (2017/18 A 2018/19). POKUD MÁTE ODPOVÍDAJÍCÍ VZDĚLÁNÍ, ZKUŠENOSTI A ZÁJEM, POSÍLEJTE VYPLNĚNÉ PŘIHLÁŠK... více