Šimon Svoboda

Career Highlights

  • Založení a rozjetí projektu Česká snowboardová škola – progres vzdělání a podpora mládeže.
  • Ve sportu výsledky ve vytrvalostních sportech, hlavně atletice. To už je ale dávno.
  • Jsem pořád naživu. Ještě jsem se ani mě nikdo nezabil.

Jaká je Tvá nejvyšší licence?

Kde všude jsi během své kariéry působil?

  • Pec pod Sněžkou
  • Špindlerův Mlýn
  • Kaprun, Obertauern, Flachau (Rakousko)
  • Verbier (Švýcarsko)
  • Hakuba, Furano (Japonsko)
  • Perisher (Austrálie)
  • Whakapapa (Nový Zéland)

Počet odučených sezón: 20

Lektorem APUL od: 2013

Životopis

Narodil jsem se v roce 1986 v Praze, ale vyrostl jsem v male vesničce poblíž Nového Města na Moravě. V mládí jsem závodil na republikové úrovni ve vytrvalostních sportech, především v atletice, běžeckém lyžování a triatlonu.

V 18 letech jsem definitivně propadl snowboardingu a začal se mu věnovat naplno. Chvíli jsem soutěžil ve freestyle, ale snowboarding pro mne byl vždycky více o času stráveném na horách s dobrými lidmi. Našel jsem smysl v učení a předávání zkušeností dalším. Učení se věnuji naplno od ukončení bakalářského studia na Lesnické fakultě. Instruktorská práce je dobrá příležitost cestovat po světě, čehož se snažím využít. Začal jsem v Peci pod Sněžkou, kde jsem strávil šest sezón. Následně jsem strávil několik zim v Alpách a na jižní polokouli. Tři zimy jsem strávil také v Japonsku. Poslední 3 roky jsem se intenzivně věnoval studiu ekologie, lesnictví a krajinému managementu. Na jaře 2022 jsem se vrátil do Rakouska, kde to vypadá, že nějaký čas zůstanu.

Jako instruktor se věnuji všem zimním sportům. Mám licenci na telemark, závodní zkušenosti s běžeckým lyžováním, licenci APUL Lyžování A a Laviny 2. Snowboarding mám však nejradši a to především kvůli svobodě, kterou dává, a pohodové komunitě lidí, která se mu věnuje.

Instruktorské práci se už věnuješ poměrně dlouho, baví tě to stále?

Baví, i když trochu jinak než dříve. Na začátku to bylo více o tom být na horách s kámoši. Postupem času se ze mě stal profesionál. Baví mě, že kromě sportu učíš i další věci – respekt k přírodě/horám, jak pracovat s vlastním tělem a především děti učíš, že svět je i mimo obrazovku tabletu nebo playstationu. V současnosti mě asi nejvíc baví předávat zkušenosti dalším instruktorům.

Dlouho jsi vedl celou snowboardovou sekci APUL. Co považuješ za největší pokrok, který se za poslední dobu podařil?

Myslím si, že se nám podařilo poskládat velmi silný tým, se kterým jsme vytáhli vzdělávání, troufnu si říci, na úroveň nejlepších světových asociací. Stěžejní je Projekt Kaprun a na to navázaná podpora mladých talentů.

Máš skoro všechny Apulové licence. Která část vzdělání APUL pro tebe byla nejzajímavější?

Všechny kurzy byly něčím zajímavé. APUL má profíky a osobnosti ve všech disciplínách. Osobně bych ale vyzdvihl guidy z lavinové sekce a jejich kurzy. Každý, kdo žije na horách, by se měl zúčastnit lavinového kurzu.

Máš ještě nějaké instruktorské/lektorské cíle? Chceš ještě někam jet učit? Udělat si ještě nějaký kurz?

Odstěhoval jsem zpět do Rakouska, takže určitě bych rád ještě pár sezón odučil tady v Alpách. Rád bych se ještě dále vzdělával v lavinové problematice a bezpečnosti na horách, ale to především kvůli sobě. Čím dál víc utíkám z přeplněných sjezdovek do backcountry.

Co se týče lektorování, tak se snažím přenechat práci novým, co mají drive, který mě postupně opouští. Jediné, kde bych se rád i v budoucnu angažoval, je Projekt Kaprun, a to především proto, aby byly zachovány původní idee podpory snowboardingu v ČR.

Čemu se věnuješ mimo instruktorování? Jaké jsou tvé nejbližší cíle?

Covidová doba mě donutila přehodnotit některé věci. Vrátil jsem se ke studiu. Čekají mě magisterské státnice, kde budu obhajovat diplomku, kterou píši o projekcích vývoje lyžařského průmyslu na fakultě životního prostředí v Praze. Zkusil jsem rok v kanclu v Praze, kde jsem počítal emise skleníkových plynů, ale zdá se, že svůj klid jsem našel v lesích v Rakouských Alpách, kde jsem začal pracovat na jaře. Takže cíle, těžko říci, ale určitě bych se ale dál věnoval studiu lesnictví a horského prostředí. A určitě chci dále sázet stromy.

Na závěr. Co by si doporučil lidem, kteří s prací instruktora začínají?

Běžte do toho! Není důležité, jestli jednou budeš mít nejvyšší licence a vlastní snowsports school. Důležitý je čas, který strávíš na horách, a lidi, které tam potkáš. Vzpomínky a přátele, které díky této krásné práci získáš, ti nikdo nikdy nevezme.

Články lektora

Další články
VIDEO PROJEKT KAPRUN 2018
22.11.2018

SNOWBOARDOVÁ SEKCE ZAPUSTILA KOŘENY V KAPRUNU. VRACÍ SE TAM NA JAŘE I NA PODZIM A POŘÁDÁ KURZY A DALŠÍ AKCE. AŤ UŽ JE TO SNOWPARK, NEBO PRAŠAN, KAPRUN TĚŽKO HLEDÁ KONKURENCI. Pojďme se podívat j... více

ZMĚNY V SYSTÉMU SNB VZDĚLÁVÁNÍ
20.11.2017

SNOWBOARDOVÁ SEKCE APUL PŘEŠLA NA ČTYŘSTUPŇOVÝ SYSTÉM VZDĚLÁVÁNÍ TAK, JAK TO UDĚLALI LYŽAŘI V LOŇSKÉM ROCE. VZNIKL KURZ D, KTERÝ JE NAŠÍM NEJNIŽŠÍM INSTRUKTORSKÝM LEVELEM. JEDNÁ SE O ÚVOD DO VÝUKY ... více

SNOWBOARDOVÉ VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ
31.03.2017

VYHLAŠUJEME VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ DO SNOWBOARDOVÉHO LEKTORSKÉHO SBORUAPUL NA NADCHÁZEJÍCÍ DVĚ SEZÓNY (2017/18 A 2018/19). POKUD MÁTE ODPOVÍDAJÍCÍ VZDĚLÁNÍ, ZKUŠENOSTI A ZÁJEM, POSÍLEJTE VYPLNĚNÉ PŘIHLÁŠK... více