Kateřina Borek

Career Highlights

  • lektor snowboardingu

Jaká je Tvá nejvyšší licence?

Kde všude jsi během své kariéry působil?

  • Klínovec
  • Schladming (Rakousko)
  • Fernie (Kanada)
  • Niseko (Japonsko)

Počet odučených sezón: 7

Lektorem APUL od: 2022

Životopis

Odjakživa jsem byla sportovní nadšenec, ráda jsem zkoušela různé sportovní výzvy. Na hory jsem začala jezdit s rodiči na lyžích a dodnes si pamatuju, jak jsem tajně pokukovala po snowboarďácích a každé Vánoce si přála prkno pod stromeček. Nakonec jsem si koupila snowboard v 16 letech sama a svépomocí se také na něm začala učit, což byla bez instruktora cesta těžká a zdlouhavá. Zůstala jsem tedy prozatím u lyží jako mého hlavního nástroje. Po dostudování učitelství jsem si vyzkoušela na pár měsíců práci v mateřské škole. Měla jsem ale svazující pocit a toužila jsem zažít něco víc vzrušujícího a svobodnějšího. Vzhledem k mému studiu jsem se přihlásila na kurz instruktora lyžování zabývající se dětskou tematikou a začala pracovat na Klínovci.

A právě díky působení v JPK Klínovec začala moje vášeň pro zimní sporty růst a já pilně pracovala na svém zlepšení. Dlouho jsem neměla jasno v tom, který nástroj je pro mě tím hlavním – jestli lyže, nebo snowboard. Považovala jsem to ovšem za výhodu, protože se tyto dva sporty skvěle doplňují a vnímala jsem, že pokroky z jednoho dokážu přenést i do druhého. Účastnila jsem se dalších kurzů a zvyšovala své licence oběma směry. Jako duální instruktor jsem měla výhodu při hledání práce v zahraničí, po multifunkčních instruktorech je zkrátka poptávka. Díky licencím od APULu jsem se dostala do Rakouska, na rok odjela pracovat i cestovat do Kanady a dvě sezóny strávila v japonském powderovém ráji Niseku.

Mým dalším cílem je předávání svých zkušeností a nadšení dál na domácí půdě. Splněním kurzu A Riding se mi otevřely dveře do lektorského sboru, což vnímám jako skvělou kariérní příležitost na cestě za svým snem pracovat v krásném prostředí hor a pomáhat lidem se zlepšovat. Těším se na všechny výzvy s tím spojené!

Zeptali jsme se Katky

V jakém terénu tě baví jezdit nejvíc?

Být na horách je prostě skvělé, takže se snažím užívat si jakoukoliv podmínku. :) Mezi ty nejoblíbenější patří prašan a měkký jarní slush.

Jak jsi se připravovala na kurz A? A jak jsi zvládla stres před zkouškami na kurzu?

Díky práci v zahraničí jsem se účastnila tréninků pod vedením lektorů z různých mezinárodních asociací a pracovala na sobě několik sezón. Kurz A byl pro mě nejvíce náročný psychicky, každý den jsme byli vystaveni modelovým situacím jako lektoři nebo trenéři s reálnými účastníky, takže člověk musel tak trochu opustit roli běžného instruktora a vžít se do nové role lektora. Byl to ale skvělý trénink do budoucna a všem, kdo o kurzu přemýšlíte, ho moc doporučuju!

Co děláš v létě?

Udržuju si fyzičku sporty - běh, jóga, slackline, cyklistika a bikepacking, trekování po horách.

Dá se práce na horách dělat celý život?

Doufám, že ano. :)