Adam Větříček

Career Highlights

  • člen metodické komise APUL
  • člen Interski teamu ČR

Jaká je Tvá nejvyšší licence?

Kde všude jsi během své kariéry působil?

  • Klínovec
  • Tiffindell (Jihoafrická republika)
  • Gstaad (Švýcarsko)
  • Kaprun (Rakousko)
  • Baqueira (Španělsko)
  • Mt Buller (Austrálie)

Počet odučených sezón: 11

Lektorem APUL od: 2017

Životopis

K učení snowboardingu jsem se dostal v posledním ročníku na gymplu, kdy jsem začal instruktorovat na Klínovci. Měli jsme tam skvělou partu a já zjistil, že prostředí lyžařské školy a učení mě baví. Na Klínovci jsem vydržel i při studiích na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy a celkem jsem tam strávil pět sezón.

V létě 2015 jsem se poprvé podíval za sněhem na jižní polokouli a to do Dračích hor v Jihoafrické republice, kde jsem dělal instruktora, shapera a kabaretního umělce v jednom a kde mě i přes „silnou“ konkurenci zvolili nejlepším snowboardistou v zemi.

Po úspěšném dokončení univerzity jsem se vydal do světa. Absolvoval jsem stáž jako učitel na prestižní mezinárodní škole ve Švýcarsku a následně tam odučil několik sezón. V létě jsem ve švýcarských Alpách učil lezení, což je jeden z mých nejoblíbenějších sportů. Mimo Švýcarska jsem také učil a vedl tréninky v lyžařké škole na Kaprunu a nyní žiju na severu Španělska. Jsem blízko k oceánu i horám a učím lyžování a snowboarding v Pyrenejích.

Jak si nejvíce užiješ den na snowboardu?

Jakkoliv. Když mám den volna a můžu si jít zajezdit s partou kámošů, tak je mi celkem jedno jestli je to prašan, sjezdovka nebo park. Mám rád všechno a to včetně apreski, který se občas protáhnou.

Co bys doporučoval někomu, kdo teprve uvažuje o práci instruktora na horách?

Z vlastní zkušenosti vím, že nejhorší jsou přesně ty chvíle, kdy takhle nad něčím jenom uvažuješ, ale ve chvíli kdy začneš, tak to jde samo. Doporučil bych mu, ať přijede na kurz a zkusí si to.

Co je podle tebe při výuce začátečníků, kteří jsou poprvé na snowboardu, klíčové?

Samozřejmě je důležité přistupovat ke každé lekci individuálně, správně analyzovat, porozumět potřebám klienta a zvolit co nejefektivnější metodu výuky, ale to úplně nejdůležitější je, aby to toho klienta bavilo.

Strávil jsi sezónu v Jihoafrické republice, jaké to bylo?

Dost odlišné od toho co známe z Evropy. Pracovní i životní podmínky jsou tam mnohdy dost komplikované. Spousta věcí, které jsou pro nás samozřejmostí, tam prostě neexistuje. Inspirovalo mě ale nadšení, se kterým tam pár lidí drží středisko při životě, a rád jsem se mezi ně na pár měsíců zařadil.

Dá se práce na horách dělat celý život?

Práce na horách určitě. A práce instruktora asi taky, hodně záleží na zdraví a na tom, jak na sobě kdo pracuje. Ale v horách je spousta zajímavých prací, ke kterým se právě díky pozici instruktora můžete dopracovat.

Snažíš se udržet si fyzičku před zimou nějakým cvičením nebo posilováním?

Mimo zimní sezónu dělám spoustu sportů, protože mě to prostě baví a fyzická aktivita a pobyt v přírodě je něco co potřebuju k životu, takže ta fyzička se udržuje sama.

Zatím jsi zakotvil ve Švýcarsku, máš nějaké plány do budoucna?

Chtěl bych si zkusit učit v Japonsku, Austrálii, Kanadě a asi i v Jižní Americe. Těch možností je spoustu, ale vždycky když jsem něco naplánoval dlouho dopředu, tak se to nakonec změnilo. Teď nic detailně neplánuju. Uvidím, koho potkám v zimě a nějak se to vyvrbí.

Články lektora

Další články
SNOWBOARDOVÉ VÝUKOVÉ MATERIÁLY
21.11.2019

AHOJ SNOWBOARĎÁCI! ZIMA SE NÁM RYCHLE BLÍŽÍ A SNOWBOARDOVÁ METODICKÁ KOMISE APUL PŘICHYSTALA NA NÁSLEDUJÍCÍ SEZÓNU ZBRUSU NOVÉ VÝUKOVÉ MATERIÁLY. JIŽ MINULÝ ROK SI MOHLI NASTÁVAJÍCÍ INSTRUKTOŘI BĚH... více

SNOWBOARDING NA JIŽNÍ POLOKOULI
26.09.2019

SNOWBOARDOVÝ LEKTOR ADAM VĚTŘÍČEK SEPSAL KRÁTKÉ SHRNUTÍ SVÉ PRACOVNÍ SEZÓNY V AUSTRÁLII, KTEROU PRÁVĚ UKONČIL. INSPIRACE PRO VŠECHNY, KTEŘÍ BY SE INSTRUKTOROVÁNÍM RÁDI ŽIVILI I PŘES LÉTO. Mt Bul... více

SNOWBOARDING NA INTERSKI 2019
27.03.2019

KONGRES INTERSKI INTERNATIONAL SE KONÁ JEDNOU ZA ČTYŘI ROKY A JEHO ÚČELEM JE NAPOMÁHAT ROZVOJI ZIMNÍCH SPORTŮ. JEDNÁ SE O NEJVÝZNAMĚJŠÍ AKCI SVÉHO DRUHU A SCHÁZÍ SE ZDE TI NEJLEPŠÍ TRENÉŘI, LEKTOŘI... více