Tomáš Horák

Career Highlights

  • FTVS
  • lektor snowboardingu

Jaká je Tvá nejvyšší licence?

Kde všude jsi během své kariéry působil?

  • Janské Lázně
  • Špindlerův Mlýn

Počet odučených sezón: 10

Lektorem APUL od: 2017

Životopis

Narodil jsem se roku 1982 ve městě automobilů, Mladé Boleslavi. Od malička jsme s rodiči v zimě vyráželi za sněhem na chalupu do Krkonoš, kde jsem začínal rozvíjet své skills stavěním sněhuláků a jízdou na sáňkách. Postupem času jsem si zamiloval pohyb po sněhu na běžkách, sjezdových lyžích a následně snowboardu a láska k horám byla na světě.

Na snowboard jsem se poprvé postavil v 17 letech a od té doby se na kopcích proháním na jednom nebo dvou prkýnkách. Veškerý volný čas v zimě jsem trávil ježděním po špindlerovských sjezdovkách i mimo ně a okoukával styl od místních riderů. Při studiu na VŠ jsem prošel prvními kurzy a získal tak licence, které mi umožňovaly jezdit jako instruktor na školní výcviky. O snowboarding jsem se začal stále více zajímat. Proto se také stal tématem mé diplomové práce na závěr studia VŠ.

Po studiích jsem svoji první pracovní zimu strávil v Janských Lázních jako zaměstnanec v půjčovně lyžařského a snowboardového vybavení a instruktor ve škole. A už to jelo…Na horách jsem již zůstal. Postupně si prohloubil své snowboardové znalosti a zkušenosti na kurzech APUL C a následně B. V současné době působím v jedné špindlerovské škole jako instruktor snowboardingu a lyžování. Ve stejné škole vedu jako trenér sportovní klub, kde u dětí rozvíjíme jejich sportovní schopnosti, dovednosti a užíváme si zábavy na sněhu.

Zeptali jsme se Tomáše:

Jak si nejvíce užiješ den na snowboardu?

Mám zrovna volno, nasněžilo po k***t, chytám první lano a pak práším, dokud se udržím na nohou.

Co bys doporučoval někomu, kdo teprve uvažuje o práci instruktora na horách?

Kdybych to chtěl odlehčit, tak se ho snažím přesvědčit, jak já jsem happy a že on bude taky happy…, ale nejlepší rada se mi zdá prostě jít na kurz, odučit X hodin a poznat, zdali tě to naplňuje či nikoli.

Co je podle tebe při výuce snowboardingu klíčové?

V první řadě se klient musí chtít naučit na snowboardu sám od sebe. Pokud tomu tak je, tak se snažím získat klientovu důvěru a pojmout výuku zábavnou formou.

Co děláš v létě?

Jsem instruktorem v lanovém centru, takže učím klienty, jak se bezpečně pohybovat po překážkách ve výšce.

Dá se práce na horách dělat celý život?

Pokud nám dobře slouží pohybový aparát, tak jsem přesvědčen, že ano.

Snažíš se udržet si fyzičku před zimou nějakým cvičením nebo posilováním?

Fyzička je důležitá, takže určitě v průběhu roku sportuji. Snažím se jezdit na kole nejen do hospody, ale i do práce a v době volna. Taky lezu po stromech, surfuju za lodí, hraju volejbal, a když rostou, tak běhám po lese a sbírám houby.

Souhlasíš s tvrzením: "Kdo nepadá, jezdí pod svoje možnosti"?

Souhlasím a zároveň se snažím chybu odhalit a odstranit.