Filip Miškovský

Career Highlights

  • lektor snowboardingu

Jaká je Tvá nejvyšší licence?

Kde všude jsi během své kariéry působil?

  • Janské Lázně
  • Japonsko

Počet odučených sezón: 11

Lektorem APUL od: 2017

Životopis

Narodil jsem se roku 1982 ve Vysokém Mýtě. Už od mala jsem se zajímal o sporty všeho druhu a tudíž se nebojím zařadit do kategorie “sportovec”. S našima jsme na hory bohužel nejezdili a tak se moje oddanost sněžnému prknu projevila až díky skateboardingu. Přišel rok 1998 a já za své první těžce vydělané peníze koupil snowboard. Byla to láska na první pojezd. Prozevlené zimní víkendy u Playstationu jsem vyměnil za víkendy na sněhu a ty postupem času prodloužil na celé sezóny.

Nyní se výuce snowboardingu věnuji již více než 10 let. Začínal jsem v Janských Lázních a pomalu se prokousal vzděláním APULu až ke známce ISIA, která mi otevřela dveře do světa. A jelikož rád předávám získané zkušenosti dalším, tak jsem se v nedávné době stal členem lektorského sboru, kde jsem potkal kupu skvělých jezdců, od kterých se mám stále co učit. Nyní jsem si zvolil jako základnu Japonsko a to díky neuvěřitelným náložím pudru.

Tato práce mě zatím baví a naplňuje, zároveň jsem díky ní navštívil nespočet nádherných míst a poznal kupu zajímavých lidí, ať už z řad instruktorů či klientů.

Zeptali jsme se Filipa:

Jak si nejvíce užiješ den na snowboardu?

Viděl bych to na den volna, nálož prachu, pár dobrejch kamarádů a je jedno jestli park, pista a nebo freeride....hlavně když to klouže a je zábava.

Co bys doporučoval někomu, kdo teprve uvažuje o práci instruktora na horách?

Ničeho se neboj a pojď do toho s námi. A pokud o tom již uvažuješ, tak to znamená že tě zimní sporty baví a přitahujou a že jsi v tom alespoň trochu dobrej či dobrá. A o zbytek se nestarej, o ten se postaráme my.

Co je podle tebe při výuce začátečníků, kteří jsou poprvé na snowboardu, klíčové?

Hodina se bude vždy odvíjet od fyzických možností klienta, takže ji musíme přizpůsobit. Někdy přijdou oblouky s prstem v nose již během 2 hodin a někdy to může trvat i pád dní. Ale hlavně když si to klient užije a odejde s pocitem, že se něco nového naučil.

Snažíš se udržet si fyzičku před zimou nějakým cvičením nebo posilováním?

Ano, ale nejsem až zas tak posilovací typ. Spíše dělám pár dalších sportů jako je wake, hraju fočus a beach a občas si zajdu zaběhat. Pohyb mě prostě baví. Aktivnější přípravu na zimní sezónu začnu až pár týdnů předem.

Souhlasíš s tvrzením: "Kdo nepadá, jezdí pod svoje možnosti"?

Jasně, pokud párkrát nespadnu, tak se toho moc nenaučím. Ale ne každý se podle tohoto dokáže řídit.