Martin Kaňůrek

Career Highlights

  • juniorský reprezentant ČR ve freestyle snowboardingu 2008
  • double backflip jako 2. Čech v roce 2010
  • Snowboard fest 2011 **** TTR 5. místo

Kde všude jsi během své kariéry působil?

  • po celé Evropě
  • jako kouč na kopcích i u vody na letních kempech

Počet odučených sezón: 15

Spolupráce s APUL od: 2015

Životopis

Život myslím že pestrý mám, možná to bude tím, že se nebráním novým věcem a rád zkusím úplně vše. Věnuji senowboardingu, jezdím na skejtu, na koni, surfuju, lezu na stěně a strašně rád plavu, ale taky jsem dříve hrával v orchestru na housle několik let! Taky jsem jezdil po celé zemi s folklórem, kde jsem tancoval a zpíval :-D Ve škole mě často nazývali renesančním člověkem. Pocházím z malinké vesničky Velká nad Veličkou a kořeny z dobrodružného kraje se ve mně nezapřou :)) Rád se učím novým věcem a to i věci, které spolu vůbec nesouvisí, možná proto se dokážu dívat na věci ze všech možných úhlů, snažím se do svých aktivit dávat maximum a hlavně je plně prožít.

Po střední škole aplikované kybernetiky v Hradci Králové oborem grafik jsem se rozhodl dále rozvíjet své schopnosti - kresbu, klasickou fotku, video, modelování, počítačovou grafiku a, aby toho nebylo málo, cestoval jsem po světě se snowboardem. Do natáčení videí, co mě nyní živí, jsem se nejvíce propadl po projektu Zombie Movie (Na youtube máme hrubě přes milion shlédnutí, dej si to jestli se chceš zasmát ;-) Dalo by se říct že to je legendární amatérský studentský film, který vznikl na střední škole. Záměrem bylo zachytit klasické hororové " B-čko" se všemi klišé. Samotný film doprovázelo vše, co řádný film má mít: premiéru, tour, dokonce se dostal i do televize a ne jednou. Na tento film mám nejlepší vzpomínky, i když kameru jsem u něj nedělal, vše jsem koordinoval a staral se o PR a jiné věci.

Snowboarding vždy hrál obrovskou roli v mém životě. Poznal jsem spoustu kamarádů z různých koutů světa, naučil jsem se píli a vytrvalosti. Po tom co jsem se dostal do reprezentace, jsem si uvědomil, že snowboardingem se nechci živit, chci ho dělat pro radost a proto jsem rád, když ho můžu sdílet s kýmkoliv kdo to vidí podobně. Strašně mě baví jak na různých kempech řeknu pár věcí, které beru jako samozřejmost a lidem se otevřou další doslova vrata možností a ještě více si zamilují jízdu na prkně. Teď mám snowboarding jako čirou zábavu a relax a snažím se těch pár zkušeností, co jsem nasbíral a pořád sbírám, předávat dál dalším nadšencům. Děkuji hlavně freestylearea.eu, která je plná super lidí a dělají to sakra dobře. Jsem rád, že s nimi jsem od začátků a že poznávám zpoustu nových snowboardistů. Jinak se prostě neustále snažím posouvat své hranice jak ve sportu, v práci, tak i v osobním životě! Peace lidi a snad se vidíme brzy na kopci ;-)

Zeptali jsme se Martina:

Umíš snowboardovat s čistou hlavou nebo se neustále kontroluješ a opravuješ?

Samozřejmě, že neustále něco koumám, ale jezdím freestyle snowboarding, čili název už napovídá, že jde hlavně o tu volnost a vše jde dělat různými způsoby.

Co bys doporučoval někomu, kdo teprve uvažuje o práci instruktora na horách?

Jestli uvažuje, tak ať to nedělá, myslím že instruktor není ani tak práce, jako něco co prostě chceš dělat a musíš to mít v sobě. Pokud si tím chceš jen vydělávat, tak to fakt nedělej a radši si užívej snb ve volném čase.

Co je podle tebe při výuce začátečníků, kteří jsou poprvé na snowboardu, klíčové?

Když mám tu čest potkat někoho takového, ale v podstatě to dělám vždy, když poznám nové lidi, tak klíčové je než začneme jezdit, vysvětlit si jak se padá, protože jak víme, žádný učený z nebe nespadl a stačí jeden zbytečný pád na který není připravený a je vše jinak.

Co děláš v létě?

Wakeboarduju, jezdím na koni, projedu se na skejtu, snažím se dostat na serf, kolo, prostě žiju léto:-D

Dá se práce na horách dělat celý život?

Určitě ano, máš li to v sobě, proč ne?

Snažíš se udržet si fyzičku před zimou nějakým cvičením nebo posilováním?

Cvičím pořád a je jedno co je za den, nebo roční období ;-)

Souhlasíš s tvrzením: "Kdo nepadá, jezdí pod svoje možnosti"?

To je to na co jsem narážel výše. Já razím radši pomalejší metodu, ale ve výsledku je to rychlejší, protože tě tolik pak nebolí celé tělo ani mysl a můžeš jezdit dál a pokud jezdíš často logicky budeš lepší a lepší. Nejhorší je blok ten si člověk těžko odbourá, čili samozřejmě, že když se chceš naučit nový trik, tak je jisté riziko, ale můžeš mu předcházet a mít koordinované pády. V podstatě nikdy jsem si nic neudělal při učení nových triků, ale spíš, když jsem byl nepozorný, nebo jsem jezdil něco na co jsem ještě prostě neměl, ne tělem, ale v hlavě. Pády jsou prostě součástí a je jedno kolikrát spadneš, ale kolikrát se zvedneš.