Jan Lohynský

Career Highlights

  • mistr ČR ve slopestylu 2018
  • reprezentant ČR ve freestyle snowboardingu (B tým)
  • účast na Zimní světové univerziádě v Almaty 2017

Kde všude jsi během své kariéry působil?

  • V ČR a v Rakousku
  • jako coach na zimních i letních snowboardových kempech

SPOLUPRÁCE S APUL OD: 2018

Životopis

Ke snowboardingu jsem se dostal v dětství přes svého strejdu, který byl jedním z prvních snowboardistů v Čechách a vyráběl i jedny z prvních prken u Luďka Váši. Až do 15 let pro mě byl snowboarding spíše zábavou, které jsem se věnoval v zimě, když jsme jeli s rodinou na hory. Do té doby jsem se naučil jezdit a skákat základní triky. Kolem těch 15 let mě ale snowboarding začal až neskutečně bavit a našel jsem v něm životní styl. Krátce na to jsem poznal Pepého Samka, který mi ukázal, jak to v tom snowboardingu vlastně chodí a dost mě v začátcích naučil. Na svém prvním závodě v životě ve Špindlerově Mlýně jsem se v kategorii juniorů umístil třetí, což mě dost namotivovalo a rozhodl jsem se, že touhle cestou chci jít dál.

Po nějaké době jsem se seznámil s Přemkem Vidou, který mě začal brát s tehdejší juniorskou reprezentací na soustředění a já se tehdy díky velké podpoře ze strany mojí rodiny a díky tomu, že jsem všechny peníze z letních brigád dával do snowboardingu, mohl podívat třeba do Švýcarska, nebo do Ameriky, což mi pomohlo si uvědomit, jak vypadá světový snowboarding a v ježdění mě to dost posunulo. Hned po návratu z Ameriky se mi podařilo v roce 2012 vyhrát Český pohár ve Špindlerově Mlýně v juniorské kategorii a v dalších sezónách se umístit i na dalších českých i evropských závodech. S progresem a těžšími triky, ale přišly i zranění a já si v několika po sobě jdoucích sezónách zranil rameno, koleno, paty, což můj progres zbrzdilo.

Téměř od začátku jsem ale snowboarding bral jako něco, co mě neskutečně baví a chci se v tom zlepšovat a zkrátka jezdit, co to jen půjde, ale ambice jezdit na profesionální úrovní jsem nikdy neměl. Vedle snowboardingu jsem dělal osmiletý gympl a v roce 2014 nastoupil na vysokou školu, kterou studuji dodnes. K tomu jsem vždy pracoval. Ze začátku jen v létě, abych si vydělal na ježdění a postupně celoročně, abych si zaplatil nejen snowboarding, ale i cestování a další sporty kolem. V roce 2016 jsem díky škole strávil půl roku v rakouském Salzburgu, kde jsem kromě studia měl i možnost jezdit. Právě teď se nacházím v rakouském Innsbrucku, kde můžu dělat školu a téměř vše, co mě baví. Je konec října a ledovce v okolí zasypává sníh, je čas navoskovat prkna a vyrazit. Vidíme se na kopci!

Zeptali jsme se Honzy:

Co tě na coachingu nejvíc baví?

Nejvíc mě přirozeně baví to, když se někdo učí trik, který já už umím a prošel jsem si celým tím procesem už dřív a dokážu mu s tím efektivně poradit. Radost je pak to, když vidíš, že se díky tvým radám někdo ten trik opravdu naučil, a to třeba dřív, než kdyby si na to celé měl přijít sám.

Jaký je tvůj oblíbený trik?

Oblíbený trik je na skocích určitě pořádně dlouhý METHOD. Co se technických triků týče, tak je to SWITCH BS 540 za různé graby. Na railech to pak bude CAB 180 IN BS 360 OUT.

Co ti snowboarding dává a přináší?

Snowboarding mi přináší radost ze samotného ježdění, „létání“ a odjetých triků. Zároveň mi dává možnost trávit čas v prostředí hor, které miluju.

Za jaké značky momentálně jezdíš?

Momentálně jezdím za Horsefeathers Clothing, Rossignol Snowboards a Smith Optics.

Jaké jsou tvoje plány na letošní sezonu?

Najezdit toho víc než tu předchozí. ;) Na podzim budu jezdit nejvíc na ledovcích v Tirolsku a to hlavně na Stubai. Hned jakmile se rozjedou lanovky tady v Innsbrucku na Nordkette, tak budu jezdit co nejvíce tam a v okolních resortech. V listopadu nás také čeká Freestyle kemp na Kaprunu. Po Novém roce chci dál jezdit v rakouských areálech a zúčastnit se závodů a akcí v Čechách i v zahraničí. První dva týdny v březnu nás pak čeká Univerziáda v ruském Krasnoyarsku.

Jak vypadá tvoje letní příprava?

Snažím se být co nejvíc u vody, protože to mě maximálně naplňuje. Snažím se i dost cestovat. Takže léto je pro mě o surfingu, za kterým cestuju do zahraničí a wakeboardingu, když jsem doma. Baví mě i skejtovat, jezdit na kole a spoustu dalších venkovních aktivit. Chodím celkem často běhat a plavat. K tomu cvičím doma a občas dám posilovnu.

Co bys doporučil lidem, kteří chtějí začít s freestylem?

Doporučil bych jim, aby se snažili odblokovat strach, který můžou v začátcích mít a zkrátka se nebáli zkusit první začátečnické triky, na které třeba svou úrovní ježdění už mají. Zároveň bych jim doporučil, aby se snažili eliminovat zranění tím, že se budou snažit být zpevnění a budou nad ježděním přemýšlet.