Jitka Pražáková

Career Highlights

  • spolupráce na vytváření metodických materiálů APUL

Jaká je Tvá nejvyšší licence?

Kde všude jsi během své kariéry působila?

  • Železná Ruda
  • Arosa (Švýcarsko)
  • Zermatt (Švýcarsko)
  • Davos (Švýcarsko)
  • Myoko Kogen (Japonsko)

Počet odučených sezón: 13

Lektorkou APUL od: 2011/12

Životopis

Od malička mě rodiče vedli ke sportu a lyžování bylo jaksi samozřejmou zimní radovánkou. Když jsme v mých asi 12-ti letech poprvé vyrazili do rakouských alp a já viděla na kopci lyžovat instruktory v červených mundůrech, jak za sebou vedou obřího hada dětí a všichni se baví a smějí se a dělají všelijaké lyžařské vylomeniny, nemohla jsem odtrhnout zrak. Někdo hold chce být od dětství popelář či policajt, já věděla, že chci být lyžařský instruktor.

A jak to teda začalo? Jednoho posilvestrovského večera na lyžařském kurzu Vysoké školy se mě můj tehdejší kantor a nynější kolega Karel Kříž ptá: "Jíťo už máš hotové zkoušky? A už máš brigádu na zimu? Nejsi špatná lyžařka, tak tady máš kontakt na jednu lyžařskou školu na Šumavě a ozvi se jim."

Takže od zimy 2004 se věnuji výuce lyžování, nejdřív to byly brigády při studiu, pak jsem se postupně prolyžovala Apulovým vzděláním a získala lektorskou licenci a posledních 8 let už je to moje povolání na plný úvazek. Některé sny se prostě plní nejenom o Vánocích.

Otázky pro Jíťu:

Jak jsi se připravovala na kurz A? A jak jsi zvládla stres před zkouškami na kurzu?

Na kurz jsem se připravovala v průběhu celé zimní sezóny se svými kolegy z lyžařské školy v každé volné chvíli. A zkoušky? Už na výšce jsme měli antistresové heslo: "zkouška je od slova zkusit to".

Co děláš v létě?

Učím winsdurfing.

Dá se práce na horách dělat celý život?

Doufám, že jo:))

Souhlasíš s tvrzením: "Kdo nepadá, jezdí pod svoje možnosti." ?

Stoprocentně, už od APULového Céčka mi to vtloukali do hlavy. Od Béčka při tréninku sportovních jízd ještě "Musíš to víc kouřit".

Věčný spor - zapínáš si na lyžácích jako první spodní přezky nebo ty horní?

Druhou ze shora :))

A co teď momentálně děláš?

Jsem instruktorka na mateřské ;)