Vzdělání pro instruktory lyžování je u APUL postaveno na 4 základních licencích D - C - B - A. Pro získání dané licence je třeba vždy absolvovat předepsané kurzy a zkoušky. Nižší licence se skládají z jednoho kurzu či jednoho kurzu a jedné zkoušky a vyšší licence se skládají z kombinace kurzů a zkoušek.

APUL je členem mezinárodní asociace ISIA a licence APUL jsou jediné v ČR, které odpovídají standardům ISIA. Pro získání licence třetí úrovně, jejíž držitel je rovněž oprávněn k získání ISIA známky, je třeba absolvovat vedle kurzu APUL B také první úroveň lavinového vzdělání, úvod do tréninku závodního lyžování a licenci APUL C druhé disciplíny. Pro získání čtvrté úrovně a tím i ISIA Card je třeba absolvovat dva moduly kurzů A1 a A2, zkoušek APUL A a testu v obřím slalomu (a volitelně i druhé úrovně lavinového vzdělání).

Licence APUL dlouhodobě drží nejvyšší úroveň kvality jak v ČR, tak i v zahraničním srovnání.

Licence APUL D opravňuje jejího držitele k ukázkám techniky a výuce lyžování začátečníků a mírně pokročilých klientů lyžařských škol. Držitel licence APUL D je také kompetentní k výuce dětí v dětské lyžařské školce. 

Licence APUL C opravňuje jejího držitele k výuce techniky paralelních oblouků a variant, mezi které patří zkrácení poloměru oblouku, základy freestyle na sjezdovce či jízda a její kontrola na prudším sklonu svahu. Instruktor lyžování APUL „C“ je také kompetentní k výuce dětí v rámci dětské školky a na otevřených sjezdových tratích.

Licence na úrovní "ISIA známky" opravňuje úspěšného absolventa k výuce již pokročilých lyžařů na upravených sjezdových tratích všech obtížností a také v neupraveném terénu (boule či hluboký sníh). Držitel licence zná principy pokročilé analýzy a sofistikovanějších výukových metod. Obsahem vzdělání na této úrovni licence je také lavinová problematika či úvod do tréninku závodního lyžování.

Držitel licence APUL A a "ISIA Card" je instruktorem lyžování na světové úrovni, mezi jehož dovednosti patří precizní ukázky techniky, sportovního lyžování ve variabilních podmínkách, ale zároveň také schopnost analyzovat, argumentovat a vést odbornou diskuzi o technice, fyzice a biomechanice lyžování. Držitel této licence je také kompetentní k vedení kliniky pro lyžařské instruktory a k výuce expertního lyžování na všech úrovních.

Licence APUL v zahraničí

Všechny licence instruktora lyžování APUL jsou uznávané v zahraničí. Pro uznání licence na mezinárodní úrovni je klíčové, aby asociace vydávající danou licenci byla členem mezinárodní asociace ISIA. I když jsou licence uznávány, jejich uznání není garancí k získání práce v zahraniční lyžařské škole. Doporučujeme proto získání licence vyší úrovně. Úroveň ISIA známky je optimální k žádosti o práci mimo EU, jelikož je častým kritériem k získání pracovního víza.

Licence APUL D odpovídá světovému standardu licence "Level 1" (BASI 1, NZSIA 1, APSI 1, CSIA 1, ...). Licence APUL C odpovídá světovému standardu licence "Level 2" (BASI 2, NZSIA 2, APSI 2, CSIA 2, ...) či rakouské úrovni Anwärter.

Licence APUL opravňující k získání "ISIA známky" odpovídá světovému standardu licence "Level 3" (BASI 3 ISIA, NZSIA 3, APSI 3, CSIA 3, PSIA 3, ...) či rakouské úrovni Landesskilehrer. Nejvyšší licence pro instruktory lyžování APUL A spolu s absolvováním podmínek "ISIA Card" je ekvivalentní světovému full-cert standardu.

Platnost licencí

Platnost licencí APUL je 3 roky. Jejich platnost lze průběžně prodlužovat účastí na vzdělávacích workshopech (1denní workshop prodlužuje platnost o rok, 2denní o 2 roky) nebo absolvováním kurzu vyšší úrovně (např. licence C absolvováním kurzu B). Na kurz vyšší úrovně lze nastoupit i s propadlou licencí. Pro prodloužení licence nestačí praxe. S propadlou licencí by nikdo neměl učit v lyžařské škole – hrozí postih z Živnostenského úřadu!

Prodloužení platnosti licence D není možné. Držitel licence D tedy musí absolvovat navazující kurz C.

Uznávání licencí od jiných vzdělávacích zařízení

více zde