Martin Knot

Kariérní úspěchy

  • Několikanásobný vítěz MČR APUL s demoteamem SKOL MAX
  • 2017 – účast na mistrovství světa ISIA ve Švýcarském Samnaun

Kde všude jsi během své kariéry působil?

Většinu své instruktorské kariéry jsem strávil v domovském Špindlerově Mlýně v lyžařské škole SKOL MAX. Tam jsem pak pár let působil v různých vedoucích funkcích, včetně dvou let, kdy jsem měl možnost celou školu vést. Jedno léto jsem sbíral zkušenosti v australském Perisheru a od r. 2020 se spolupodílím na nově vzniklém projektu DEMOTEAM.CZ.

Počet odučených sezón: 11

Lektorem APUL od: 2016

Životopis

Moje cesta byla, asi jako u každého dítěte, dána rodiči. Zpočátku to vypadalo, že budu v Brně baseballistou, ale rodiče si vybrali život na horách, kde se dá házet maximálně sněhovou koulí. Lyžování tak byla jasná volba. Dětství jsem strávil v kombinéze mezi brankami. Ty jsem v pubertě vyměnil za oblečení nadměrných velikostí a snowpark. A když jsou ti hory domovem a lyžování vášní, profese instruktora lyžování se nabízí. Po prvním kurzu APUL to už byla jasně vytyčená cesta. A tak mě tu máte.

Otázky na Martina

V jakém terénu tě baví jezdit nejvíc? A jezdíš také na snowboardu nebo na telemarkách?

Nejvíc mě samozřejmě baví hluboký prašan (koho ne?). Bohužel ho na našich českých horách tolik není. Když už ale spadne, rád si ho projedu i na telemarkách.

Co bys doporučoval(a) někomu, kdo teprve uvažuje o práci instruktora na horách?

Kurz u APUL a pak už není cesty zpět!

Co je podle tebe při výuce začátečníků, kteří jsou poprvé na lyžích, klíčové?

Klíčové je jim sport neznechutit a vyvolat v nich pozitivní zážitek, který je přiměje postavit se na lyže znovu….a znovu…a znovu.

Co tě baví na lektorování? 

Mám instruktorskou profesi rád a dostal jsem se na úroveň, kdy mohu něco předat. Právě to mě na lektorování baví, předávat zkušenosti lidem, kteří se chtějí stát instruktory a spolupodílet se tak na vytváření dalších našich kolegů.

Když jedeš vlekem nahoru, sleduješ a přemýšlíš, co bys poradil(a) lyžařům, kteří jezdí dolů?

Když jedu sám, tak ano. Jinak si většinou povídám s kolegou na druhé straně kotvy.

Dnes vidíme jezdit většinu lidí v helmě. Co říkáš na čepici, měla by zůstat jenom na zimní procházky?

Je to asi jako jezdit nepřipoutaný v autě. Člověk může mít svoji jízdu sice pod kontrolou, ale nikdy nevíš, kdo to do tebe napálí. Takže za mě helma určitě ano!

Koukáš na filmy o lyžování? Máš nějaký oblíbený film? Jak moc podle reality jsou Snowboarďáci, Sněženky a Machři nebo Osudný svah v Aspenu?

Osudný svah v Aspenu je samozřejmě - pro nás instruktory – legendární. Když bych se měl ale bavit o filmech o lyžování, koukám spíš na dokumenty a freeski/freeride filmy.