Martina Chrástková

 

Career Highlights

 •     3. místo MSJ (mistrovství světa juniorů) 2005 Rovaniemi (FIN) štafeta (nejrychlejší čas na úseku)
 •     15. místo MSJ 2004 Stryn (NOR) - 15 km klasicky
 •     17. místo MSJ 2005 Rovaniemi (FIN) - 5 km klasicky
 •     1. místo Bieg Piastów (POL) 2011 - 50 km klasicky
 •     1. místo SkadiLoppet (GER) 2011 - 42 km klasicky
 •     1. místo MČR Harrachov 2011 - sprint skate
 •     1. místo Bieg Piastów (POL) 2012 - 50 km klasicky
 •     1. místo MČR Harrachov 2012 - sprint skate
 •     1x EYOF Bled 2001 (SLO)
 •     3x MSJ (Schonach (GER) 2002, Stryn (NOR) 2004, Rovaniemi (FIN) 2005))
 •     3x MS do 23 let (Kranj (SLO) 2006, Tarvisio (ITA) 2007, Malls (ITA) 2008)
 •     4x Světová zimní univerziáda (Innsbruck (AUT) 2005, Turín (ITA) 2007, Harbin (CHI) 2009, Erzurum (TUR) 2011)
 •     starty na SP v běhu na lyžích
 •     několikanásobná mistryně ČR

Životopis

„I stopa je cíl. Každý je z masa a kostí, tudíž je porazitelný.“

Lidé se mě často ptají, kdy jsem začala lyžovat – už svoji druhou zimu, kterou jsem jako človíček zažila jsem stála na lyžích – měla jsem červené „bačkoráčky“ s medvídky na špičkách a ty se nesměly ani rozjet, ani zkřížit. Nejprve si mě naši pouštěli mezi sebou z kopce dolů, později taťka spojil hůlky a běhal okolo mě – když jsem si hůlku chytla, jela jsem „vlekem“ na kopec. Když ne, měla jsem smůlu a musela jsem šlapat sama… Když mi byly asi 4 roky, naši mě přihlásili do takového všestranného spíš gymnasticky zaměřeného kroužku. Nosit gymnastický dresík a chodit v tělocvičně dokolečka mě opravdu moc nebavilo, bylo to málo akční, tak mě pak odvedli na trénink běžců na lyžích. Trutnovské běžecké lyžování má dlouhou tradici a je poměrně úspěšné. A tam se běh na lyžích stal mým životem. Sjezdové lyžování jsem neopustila, ale v době vrcholového sportování na něj není moc času, takže velký návrat na „tlustá prkýnka“ se konal až s mým nástupem na UK FTVS, jako tamního akademického pracovníka.

V Praze jsem vystudovala Přírodovědeckou fakultu, obor geografie a Fakultu tělesné výchovy a sportu s trenérskou specializací pro běh na lyžích. Při doktorandském studiu jsem se zabývala kineziologickou analýzou odrazu při běhu na lyžích. V rámci studia jsem absolvovala stáž na University of Calgary, Faculty of Kinesiology (2013) v Kanadě, kde jsem měla možnost zúčastnit se kineziologického výzkumu běhu na kolečkových lyžích, a to jak v pozici výzkumníka, tak i probanda. Pracuji na Katedře sportů v přírodě UK FTVS na oddělení lyžování, soukromě se věnuji výuce techniky běhu na lyžích a zabývám se zdravým životním stylem; sestavuji profi i hobby tréninkové plány i jídelníčky na míru a snažím se lidem ukázat co nejjednodušší cestu ke zdraví a celkové spokojenosti. Roku 2018 jsem se stala ambasadorkou KILPI. Do Human Performance Lab při University of Calgary, Faculty of Kinesiology jsem se r. 2018 na dobu jednoho měsíce vrátila na stáž akademických pracovníků.

Kromě výuky běžeckého i sjezdového lyžování na UK FTVS vedu i soukromé Kempy techniky běhu na lyžích, kolečkových lyžích (v létě) a příp. i běhu. Spolupracuji s mládežnickými BKL Machov a Klubem biatlonu Klecany.

Po dobu 8 let jsem byla členkou různých reprezentačních družstev ČR v běhu na lyžích (RD-J, RD-U23, RD-B). Startovala jsem na MS-J & MS-U23 či SP (3. místo MSJ 2005 v Rovaniemi ve štafetě) a také v seriálu Ski Classics anebo Worldloppet (2x 1. místo Bieg Piastow (POL)).

V roce 2019 jsem se účastnila Interski 2019 Pamporovo, kde jsem vedla dva praktické workshopy na sněhu a jednu teoretickou přednášku.

www.machr-consulting.cz