Jiří Bláha

Career Highlights

  • trenér SNB oddílu Janské Lázně
  • lektor snowboardingu

Jaká je Tvá nejvyšší licence?

Kde všude jsi během své kariéry působil?

  • Janské Lázně

Počet odučených sezón: 10

Lektorem APUL od: 2017

Životopis

Pocházím ze středních Čech, kousek od Prahy. Od mala jsem měl rád zimu, ať už to byly sáňky, brusle na řece, nebo lyžování. Kdyby mi tenkrát někdo řekl, že se budu živit jako instruktor, asi bych se mu vysmál. Myslel jsem si, že instruktor se musí na horách narodit.

Po vojně jsem začal jezdit do skal za lezením a protože jsem pracoval v outdooru, tak jsem měl možnost vyzkoušet i skialpy. V roce 2006 jsem byl na týden v Harrachově, ale po pár dnech už mě lyžování moc nebavilo, tak jsem si řekl že zkusím prkno. Učil jsem se to sám, ale hrozně mě to bavilo. Kdykoli jsem měl možnost jet na hory tak jsem jezdil na prkně.

V létě 2007 jsme s kamarády objevili slackline. Začali jsme se tomu hodně věnovat a protože to u nás nikdo nedělal, tak jsem uspořádali první slacklinové závody v areálu zámečku Bischofstein v Teplicko-adršpašských skalách. Tam jsem v létě 2009 potkal kamarádku, která mi nabídla možnost stát se instruktorem snowboardingu. Dala mi kontakt na jejího bráchu (Tonda Volk). Když jsem se ho ptal jestli po mě chce nějaký životopis, tak mi odpověděl, že to nepotřebuje. Řekl mi, že tam chce lidi, co maj rádi hory. A od té doby jsem na horách.

Snowboarding se stal mou vášní. Ač zůstávám na jednom kopci, tak mě to neustále baví a každý rok se těším až začne zima. Klasická výuka mě stále baví, i když je to někdy dřina. Nedávno jsem se dostal do lektorského sboru, který mi dává možnost školit další instruktory a zároveň je pro mě zdrojem inspirace. V neposlední řadě se věnuji trénování dětí v místním oddíle.

Zeptali jsme se George:

V jakém terénu tě baví jezdit nejvíc?

Nejvíc mě baví freeride (splitboarding), ale dokážu si to užívat i na sjezdovce.

Co bys doporučoval někomu, kdo teprve uvažuje o práci instruktora na horách?

Myslím, že zažít minimálně jednu sezonu na horách jako instruktor je skvělá věc. Hory ti můžou změnit život (k lepšímu), říká se: "zima je mocná čarodějka" a "co se stane na horách to zůstane na horách". Zároveň se tu dají vybudovat přátelství na celý život. Rozhodně doporučuji.

Dá se práce na horách dělat celý život?

Rozhodně.

Snažíš se udržet si fyzičku před zimou nějakým cvičením nebo posilováním?

Ano. Dělám si letní přípravu formou cvičení a jógou.

Souhlasíš s tvrzením: "Kdo nepadá, jezdí pod svoje možnosti." ?

Pokud trénuješ a nepadáš, tak se nezlepšuješ.

Co děláš v létě?

V létě trpím a těším se na zimu.

Když jedeš vlekem nahoru, sleduješ a přemýšlíš, co bys poradil lidem, kteří jezdí dolů?

Ano, sleduju ostatní co jsou na kopci a analyzuju si je.

Na čem ve svém lyžování momentálně pracuješ? Kde hledáš inspiraci?

Inspiraci hledám v neustálém progresu, který i po těch letech trvá a doufám, že se hned tak nezastaví.

Umíš lyžovat s čistou hlavou nebo se neustále kontroluješ a opravuješ?

Rád si dělám osobní treninky kde se snažím kontrolovat jak jezdím, ale daleko radši jezdím s čistou hlavou a hudbou v uších.