Šimon Svoboda

Career Highlights

  • Vedoucí snowboardového lektorského sboru
  • Moje práce je můj největší koníček
  • Atletika - vytrvalostní běhy, ale to už dneska není podstatné

Kde všude jsi během své kariéry působil?

  • Pec pod Sněžkou
  • Kitzsteinhorn (Rakousko)
  • Obertauern (Rakousko)
  • Hakuba (Japonsko)
  • Perisher (Austrálie)
  • Mt. Ruapehu (Nový Zéland)
  • Verbier (Švýcarsko)

Počet odučených sezón: 17

Lektorem APUL od: 2010

Životopis

Narodil jsem se v roce 1986 v Praze, ale vyrostl jsem v male vesničce poblíž Nového Města na Moravě. V mládí jsem závodil na republikové úrovni ve vytrvalostních sportech. Především v atletice, běžeckém lyžování a triatlonu.

V 18 letech jsem definitivně propadl snowboardingu a začal se mu věnovat naplno. Postavil jsem si malý snowpark za barákem a celou zimu jsem po škole shredil. Chvíli jsem soutěžil ve Freestyle, ale snowboarding pro mne byl vždycky více o času stráveném na horách s dobrými lidmi. Našel jsem smysl v učení a předávání zkušeností dalším.  Učení se věnuji naplno od ukončení bakalářského studia na Lesnické fakultě. Dříve jsem instruktorování kombinoval se shapingem dnes už se ale věnuji pouze výuce zimních sportů. Posledních několik let se pro mě instruktorování stalo povoláním v podstatě na plný úvazek. Baví mě cestovat a poznávat nové země, což je jako instruktor super, protože potkáváte mnoho lidí z různých zemí a dozvíte se tak spoustu zajímavých věcí. Odučil jsem 4 sezony na jižní polokouli v Perisheru v Austrálii a na Novém Zélandu.

V současné chvíli působím třetím rokem Japonské Hakubě a nadále spolupracuji s bývalými školami v Rakousku. V posledních letech se specializuji na výuku freeridové techniky a trénink instruktorů. V letošním roce jsem měl po dlouhé době léto a strávil jsem ho v rakouských alpách.

Zeptali jsme se Šimona:

Jak si nejvíce užiješ den na snowboardu?

Když mám volno a s pár dobrýma kámošema zmizím z přeplněných sjezdovek do volného terénu.

Co tě na práci instruktora nejvíce baví?

Na vyšší úrovni je vaše práce zábava. Jezdíte s výbornými jezdci japonský prašan nebo shredíš s instruktorama na školním tréninku. Samozřejmě to chvíli trvá než se člověk dostane k takové práci, mě ale baví i práce se začátečníkama. On totiž člověk pracuje s lidma na dovolený, tudíž je drtivá většina lidí v super náladě. A ještě doplním, že instruktorování je super povolání pokud člověk chce cestovat.

Co je podle tebe při výuce snowboardingu klíčové?

Komunikace s vaším studentem.

Jak se ti líbilo v australském Perisheru a proč už si letos nejel?

Byl jsem tam tři sezóny, takže asi líbilo:) Austrálie je super. Ráno vstaneš, sedneš do auta, jedeš do resortu a všude hopkají klokani. Jezdíš mezi eukalyptama a okolo občas proletí papoušek. Škola funguje na dost profesionální úrovni, takže musíš makat, ale zase je to skvěle organizovaný. Perisher má super parky, kde přes léto trénuje celá světová špička, takže je na co koukat. No a nejel jsem, protože už jsem byl unavený z cestování a těšil jsem se na léto.

Dá se práce na horách dělat celý život?

Zrovna to testuji. Mám za sebou více než deset let a zatím mě to baví. Tuhle otázku zodpovím než půjdu do důchodu:)

Snažíš se udržet si fyzičku před zimou nějakým cvičením nebo posilováním?

Jo, jo. Bez toho už to po třicítce ani nejde. Dělal jsem to ale vždycky. Běhám, jezdim na kole, plavu, posiluji, chodím po slackline, surfuji, zvedám půllitry a občas tancuji až do rána.

Projel si kus světa, kde se ti ale líbí nejvíce?

Mám rád Rakousko. Je to kousek do čech, super lidi a skvělý hory. Švýcarsko má větší hory, ale je plný švýcarů. Na japonsku se mi líbí, že je to ještě takové divoké, myslím hory. Lyžařský průmysl tam není ani zdaleka tak rozvinutý jak v evropě. Zéland je hodně v chillu. Austrálie je obrovská země s nádhernou přírodou. Já to mám rád všude, někde méně a někde více. Ve finále je to hlavně o lidech, na které narazíš. No a musím se jet podívat do Kanady. Ta mě hodně zajímá:)

Články lektora

Další články
KURZY D A C V SYSTÉMU SNOWBOARDOVÉHO VZDĚLÁVÁNÍ
20.11.2017

SNOWBOARDOVÁ SEKCE APUL PŘEŠLA NA ČTYŘSTUPŇOVÝ SYSTÉM VZDĚLÁVÁNÍ TAK, JAK TO UDĚLALI LYŽAŘI V LOŇSKÉM ROCE. VZNIKL KURZ D, KTERÝ JE NAŠÍM NEJNIŽŠÍM INSTRUKTORSKÝM LEVELEM. JEDNÁ SE O ÚVOD DO VÝUKY ... více

PROJEKT ČESKÁ SNOWBOAROVÁ ŠKOLA PODPORUJE
12.11.2017

ČESKOU SNOWBOARDOVOU ŠKOLU JSME VÁM JIŽ PŘEDSTAVOVALI. JEDNÍM Z NAŠICH CÍLŮ JE PODPORA MLÁDEŽE V ČESKÉM SNOWBOARDINGU. LETOS JSME SE PROTO ROZHODLI VĚNOVAT ČÁST NAŠEHO ROZPOČTU MLADÝM TALENTŮM A PŘ... více

CO SE DĚJE V SEKCI SNOWBOARDING
01.11.2016

PROJEKT ČESKÁ SNOWBOARDOVÁ ŠKOLA SNOWBOARDOVÝ LEKTORSKÝ SBOR STOJÍ U ZRODU JEDINEČNÉHO PROJEKTU, KTERÝ VZNIKÁ HLAVNĚ JAKO SPOLUPRÁCE APUL A CZECH SNOWBOARDING. PROJEKT MÁ AMBICE STÁT SE JEDI... více